Виставка на пошану Григорія Китастого
6 квітня 2019 р. виповнюється 35 років, як пішов у засвіти Григорій Китастий - багаторічний керівник Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка, бандурист, диригент, композитор, лауреат Національної Шевченківської премії, Герой України. Із цієї нагоди у Полтавській обласній універсальній бібліотеці імені І.П.Котляревського діє виставка "Ніс Україну країнами: Григорій Китастий (17.01.1907 - 06.04.1984)".
Її підготували відділ краєзнавства ПОУНБ (завідувач відділу Марина Федорова) та пошукова група "Відродження" ПОЦТКУМ (керівники Євгеній Копилець та Юлія Ярошенко). Упродовж низки років вихованці обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді досліджували життєвий шлях і творчі здобутки відомого земляка - уродженця Кобеляк, вони уже мають у своєму активі виступи на всеукраїнських конференціях та публікації.
На виставці представлено низку видань української діаспори у США, де митець жив і працював у 1949 - 1984 рр. Це, зокрема, книга Уласа Самчука "Живі струни. Бандура і бандуристи" (Детройт, 1976) - розлога історія Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка, "Збірник на пошану Григорія Китастого у 70-річчя з дня народження" (Нью-Йорк, 1980), низка періодичних видань - "Нові дні", "Молода Україна", "Жіночий світ", "Пластовий шлях", у яких відображені біографія Григорія Китастого, його мистецька спадщина та опубліковані жалобні промови і спогади про нього.
Видання України репрезентовані збіркою праць історика, публіциста, знаного політичного діяча діаспори Михайла Воскобійника (до речі, уродженця Миргорода) "Україна - ХХ: національна ідея і чин" (Київ, 2011) із вітальним словом з нагоди 75-ліття Григорія Китастого, книгою кореспондентки чиказької газети "Час і події" Лідії Корсун "Еврика на все життя" (Київ, 2010), у якій уміщено низку нарисів про митця, його родину та капелу бандуристів, упорядкованою Вірою Кошовою збіркою "Гомін долі" за редакцією Віктора Ревегука (Полтава, 2007), де йдеться, зокрема, про діяльність Григорія Китастого і капели бандуристів у роки Другої світової війни.
Періодика представлена насамперед публікаціями у регіональних, місцевих газетах, які повертали полтавцям ім'я колись опального земляка. Це, зокрема, статті Олексія Кулика ("Колос", 1991) та Петра Ротача ("Полтавський вісник", 1994) - Петрові Петровичу уперше випало слухати капелу бандуристів 1943 р. в Саксонії.
Надзвичайно цікавими є експоновані документи, що стосуються концертної діяльності капели. Це "Програма ювілейного концерту творів Григорія Китастого 15 квітня 1967, авдиторія школи Шопена в Чікаго" із фондів ПОУНБ, програми ювілейного гастрольного туру Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка "З Україною в серці", жовтень 2018 р. (з автографами нинішнього мистецького керівника капели Олега Махлая та низки бандуристів!), та історичного спільного концерту Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка з Національною заслуженою капелою бандуристів України імені Г.І. Майбороди, що відбувся 22 жовтня 2018 р. у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка - за можливість представити їх на виставці дякуємо директору Кобеляцького районного музею літератури та мистецтва імені Олексія Кулика Тетяні Чешко. До речі, Тетяна Миколаївна уже відвідала виставку. Запрошуємо на неї і вас! Виставка діятиме до 19 квітня.